İnsanların ruh* eşinin olduğuna inanıyorum. Ama şimdi matematikçi kimliğimizi devreye sokarak bu ruh eşini bulma olasılığımızı hesaplamak istiyorum. Dünyada hemen hemen 6 milyar insan yaşamakta. Ama bildiğimiz birşey varki ruh eşiyle ortak dili konuşmamız gerekiyor. O yüzden tüm insanları hesaplamaya gerek yok. Sadece bildiğimiz diller üzerinden hesaplamak olasılığı biraz yükseltiyor.
Kendimden gidersek, ben Türkçe biliyor ve konuşabiliyorum**. Bu da olasığı dünya üzerinde Türkçe konuşabilen insanlar sayısına kadar indirgiyor. Diyelimki 200 milyon insan bu şekilde yada bir şekilde benimle anlaşabilsin. Tabi bunlar arasından, yaşlısı, çocuğu, gibi eksiltmeler yapıldığında ve sadece karşı cins bırakıldığında sayı 20 milyonlara düşüyor.
Şimdi aradığımız kişi 20 milyon insandan birisi. Eskiden olsa, kendi bölgemizden fazla dışarıya çıkamayacağımız için ruh eşimizi kendi köyümüzde yada komşu köylerde arardık. Ama kahretsinki teknoloji gelişti ve bu 20 milyon insana bir şekilde ulaşmak*** mümkün oldu.
Hepsiye oturup mülakat yapmamız mümkün değil, hatta bırakın mülakatı, selam vermek bile mümkün değil. O zaman sistemi hızlandırıcı bir şeyler yapmamız gerekir. O nunda bizi aradığını varsayarsak işimiz biraz daha hızlanabilir.
Bu başlık altında ben aklıma gelen yöntemleri yazacağım yorum olarak, sizlerde sepete bişeyler atarsanız ne güzel olur.
* Tabii buradaki ruh, dinlerdeki ruh değildir.
** Diğer dillerde felsefe yapamadıktan sonra konuşabildiğimi iddia etmiyorum.
*** Telefon, internet, eposta, televizyon, gazete vs vs...