Soru:
* Açtığım başlık neden kilitlendi?
* Eklediğim ileti neden silindi?

Yanıt: Bunun bir çok nedeni olabilir. Özetlemek gerekirse:

1.Konu başlığınız saçmadır (yardım, help, acil, pls vs.) ya da sorunuzu özetleyecek kadar Türkçe'yi kullanma gücüne sahip değilsinizdir. Bu durumda başlığınız kilitlenip, "Geri Dönüşüm Kutusu"'na taşınır ya da duruma göre değiştirilir.
2.Daha önce bir veya birden fazla aynı sorudan sorulmuştur ve siz, soru sormadan önce forum kullanmayı bilmeyen acizler gibi Arama bağlantısını kullanmadan; bizim defalarca kez yanıt verdiğimiz konular hakkında soru sormuşsunuzdur.
3.Bir başkasının kodunu nasıl değiştirebileceğinizi bize sormak gibi bir hata yapmış olabilirsiniz. Bizim burdaki amacımız; başkasının kodunu düzeltip, sizin işinize yarar hâle getirmek değil; size mIRC scripting öğretmeye çalışmaktır. Madem ki başkasının kodunu değiştirmek istiyorsunuz; gidip, o kodu yazan kişiyle konuşun. O, size yardımcı olacaktır. Eğer o kişiye ulaşma yolunuz yoksa, o kodu kullanmayın; daha iyisini yazmaya çalışın.
4.Size verdiğimiz kodu geliştirip denemeden; "Bu olmuş mu?", "Bu çalışır mı?", "Şurası sanki bana biraz şey gibi geldi, böyle yapsam çalışmasını nasıl etkiler?" gibi saçma sorular sorduğunuzda; iletiniz silinir. Bu soruları sormak yerine; deneyip, çalışıp çalışmadığını görmek daha mantıklı olacaktır.
5.Konuyla alakasız, kişileri rencide ve rahatsız edecek, tartışma ortamı yaratacak iletileriniz silinir. Burada mIRC scripting öğretmeye çalışıyoruz; tabii ki tartışarak ve fikir alış-verişi yaparak öğrenilir. Ancak konuyla alakasız, sadece tartışma amaçlı eklenen iletiler silinir.
6." lütfen yardım et!" gibi sadece tek kişiden yardım beklemek gibi bir düşüncesi olanlar, eğer o kişinin size yardım edeceğini düşünüyorsanız; özel ileti yoluyla sorunuzu sorun veya sorununuzu dile getirin. Açtığınız başlıklara, isteyen herkes yanıt verebilir; sizin kimseye yanıt hakkı vermemek gibi bir seçiminiz olamaz. Bu tür başlıklar da kilitlenip, "Geri Dönüşüm Kutusu" bölümüne taşınacaktır.
7.Amacı kod istemek olan, öğrenmek istemeyen, buradaki kodu alıp Remote'a yapıştıranların, öğrenme amacı gütmeyen kişilerin açtığı başlıklar kilitlenir ve yardım edilmez.
8.Verilen kodu nereye koyacağını bilmeyen, "Bu kodu nereye koyacağım?" diye ileti gönderen kişilerin iletileri silinir. Aksi belirtilmedikçe kodları, mIRC'de Remote'a (ALT+R) koymalısınız.
9.Açtığınız başlıklarda, "Bu kod çalışmıyor." demek yerine kodu nasıl kullanmaya çalıştığınızı özetlemezseniz ve size verdiği hatayı söylemezseniz; açtığınız başlık kilitlenir ve yardım edilmez.
10.Sorduğunuz soruya yanıt verilmediyse; "Yardım eden yok mu?", "Bu devlet nerede yahu ağbiii?:S" gibi gereksiz ileti kasarsanız iletiniz silinir ve duruma göre yaptırım alırsınız. Yardım etmek isteyenler, zaten siz bir kere sorduğunuzda anlayabilirler.
11.Sorunuzu açık ve anlaşılır bir şekilde dile getirmezseniz, Türkçe'yi ilkokul birinci sınıftaki çocuklar gibi kullanırsanız açtığınız başlık kilitlenip, "Geri Dönüşüm Kutusu"'na taşınır.
12.Sorulan sorulara bilgi sahibi olmadığınız hâlde düşünce sahibi olarak yanıtlar yazarsanız, eklediğiniz ileti silinir. Bu durumu çok sık yapmaya başladığınızdaysa da gerekli yaptırımı alırsınız.

Yukarıdaki kurallardan birine uymayanın açtığı başlık kilitlenecektir, iletisi silinecektir.

Bu kurallar güncellenecektir.