Arkadaşlar İstanbul'da ikamet edenler mutlaka vardır forumda.Avrupa yakasında, aksaray-yusufpaşa semtinde Alez Bilgisayar diye bir yer var."299$ masaüstü, 399$ notebook, 12 ay taksit, 2 yıl garanti" vs.vs. söylemlerle reklamları var internette, bunun haricinde el ilanı da dağıtıyorlar sokakta.İnternette de bunlara yönelik hiçbir olumsuz yoruma rastlamamıştım.Aksarayda oturduğum için, bozulan bilgisayar kasamı tamir etmeleri için onlara götürdüm.Anakartı değişecekti, başka arızası yoktu.Parayı da peşin istediler, verdim.4 tane şubesi olduğundan biraz da güvendim açıkçası.Fakat aradan birkaç gün geçince kasanın güç kaynağının da bozuk olduğunu ve değiştirdiklerini söylediler.Önce itiraz ettim ama gene de onun da ücretini ödedim.Yine kasamı almaya gittiğimde bu sefer de fanların bozuk olduğunu iddia ederek tekrar para istediler.Kasamda arızalı olan tek parça anakarttı, az çok anlarım pcden.Fanların arızalı olduğunu kabul etmedim ve kasamı iade etmelerini söyledim."Anakartı yapıp vereceğiz." dediler fakat bir ay boyunca beni oyaladılar.Yok işlemciyle anakart uyum sağlamadı yok parçalar uymadı yok anakart bulamadık derken en sonunda biraz sert çıkınca geçtiğimiz cumartesi kasayı vereceklerini söylediler.Cumartesi günü gittiğimde ise dükkanın camında cenaze dolayısıyla kapalı oldukları yazıyordu.Ama içime kurt düştü bir kere.Hemen yanında tekel bayisi var, ilk olarak oraya sordum.Meğer birisi dolandırıcılıktan dolayı suç duyurusunda bulunmuş bunlara karşı ve polisler tarafından götürülmüşler.Bunu öğrendikten sonra tesadüfen benim gibi parası alınıp bilgisayarı verilmeyen birkaç kişiyle daha tanıştım.Yani adamlar meğer seri dolandırıcıymış.Dava açan kişiye henüz ulaşamadım ama davanın seyriyle ilgili bildiğim tek şey ilk duruşmaya katılmamış alez bilgisayar.Bunların 4-5 tane şubeleri var, zaten internete yazarsanız görebilirsiniz.
Ben burdan sizleri uyarmak istiyorum.Kesinlikle onlardan alışveriş yapmayın, fiyat sormak için bile dükkanlarına girmeyin.
"Ver parayı, bilgisayarı teslim edelim." diyorlar, parayı aldıktan sonra ya istediğiniz özellikte bir bilgisayar vermiyorlar ya da içi boş kasa teslim ediyorlar.Tabiiki herkes donanımları iyi bilmek durumunda değil, anlamayan insanları bu şekilde kandırıyorlar.Ben dolandırıldım, benim gibi dolandırılan birkaç kişiyle de birebir görüştüm, ayrıca zaten dolandırıcılıktan yargılanıyor bu şahıslar.
2 kişiler bunlar, biri hacı bayram toy diye bir adam: namazında niyazında, dini bütün biri gibi görünerek insanlara güven vermeye çalışıyor.Diğeri ise salim: oldukça kilolu gençten birisi.Çenesi iyi laf yapıyor, güleryüzle yaklaşıyor(tabi paranızı alana kadar).
Aman diyeyim, özellikle İstanbul'da bilgisayar ile ilgili alışveriş yapacak arkadaşlarım!!Bunlara dikkat edin, sizleri de dolandırmasınlar.